
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 18 |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 41.8 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 3 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 96 % |
| Min Output Voltage | 970 mV |
| Max Output Voltage | 41.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 2.5 µA |
| Function | Step-Down |
Stock: 405
Distributors
pcbx
Unit Price$9.73133
Ext.Price$9.73133
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.73133 | $9.73133 |
| 10 | $8.44762 | $84.47620 |
| 25 | $7.84002 | $196.00050 |
| 50 | $7.27612 | $363.80600 |
| 100 | $6.75275 | $675.27500 |
